V Mezopotámii
Mýty dávno zaniklé Mezopotámii známe dnes především proto, že právě obyvatelé této oblasti před tisíci lety vymysleli písmo! Díky prastarým hliněným destičkám pokrytým vyrytými znaky, které byly nalezeny v XIX.století, jsme se mohli seznámit s příběhy bohů Mezopotámie.
Proč právě tyto příběhy? Mezopotámci věřili, že země a svět existují díky tomu, že je stvořili bohové. Ale proč? Jak se vlastně zrodili bohové? Odpovědi na tyto otázky nalezneme v mýtech, které se ovšem mohou velmi lišit, neboť mezi dobou vzniku nejstarších a nejmladších mýtů stojí patnáct století. Tak například v době, kdy se božský ochránce města Babylonu Marduk stal nejvyšším bohem, téměř všichni původní bohové zmizeli a jejich místo zaujali jiní. Některé příběhy byly určeny k předčítání během náboženských ořadů, jiné se recitovali při různých slavnostních ceremoniích, jako byly například oslavy Nového roku v Babylonu.
Kdo je napsal? To opravdu nikdo neví. Bylo nalezeno pouze jedno jméno písaře, který zřejmě opsal poslední verze dvou objevených mýtů. Autorství mýtů nejspíš navždy zůstane tajemstvím.
Příspěvky
Stvoření vesmíru
17. 1. 2012
Jak vznikla země a kde se vzali bohové? Podle textu nazvaného Epopej o stvoření existovaly dva prvky, které byly zároveň bytosti i místa: sladkovodní oceán Apsú-mužský prvek, a slané moře Tiamat-ženský prvek. Ze spojení Apsú a Tiamat se zrodili ostatní bohové.
Velcí bohové
12. 1. 2012
Mezopotamští bohové vypadali jako králové: vládli lidským bytostem, stejně jako knížeta vládnou na svých panstvích. Vypadali a chovali se jako lidé. Měli však nad nimi neomezenou moc a lidé je uctívali a báli se jich.